PREVIOUS FESTIVALS
2016 Winners

JUDGES CHOICE:
DIAMOND TO THE ROUGH
by Myles Smythe
​​


BEST DOCUMENTARY:
MELE MURALS
by Tadashi Nakumara




BEST FEATURE NARRATIVE:
THE GAELIC CURSE
by Jack Conroy




BEST SHORT NARRATIVE:
LA VOCE / VOICELESS
by David Uloth



BEST STUDENT NARRATIVE:
MOUNTAIN MAN: ADVENTURES OF BRECKINRIDGE ELKINS
by Stanislav Roud 


BEST STUDENT SHORT:
SUBMERGENCE 
by Yohahn Ko 

Download
Program
2015 Winners

JUDGES CHOICE:
THE MOMENT I WAS ALONE
by Kellen Gibbs


BEST DOCUMENTARY:
THE LAST GREAT CIRCUS FLYER
by Philip Weyland


BEST FEATURE NARRATIVE:
PURE HEARTS: INTO CHINESE SHOWBIZ
by Bi Zhifei


BEST SHORT NARRATIVE:
A SOCIAL LIFE
by Kerith Lemon


​BEST STUDENT NARRATIVE:
DOUG
by Tom Fordham



BEST STUDENT SHORT:
MARVIN
by Mitchell Lazar

Download
Program
2014 Winners

JUDGES CHOICE:
CHERRY POP 
by Assaad Yacoub 


BEST DOCUMENTARY:
AUSTIN TO BOSTON 
by James Marcus Haney 


BEST FEATURE NARRATIVE:
FRAGMENTED 
by Douglas Elford-Argent 


BEST SHORT NARRATIVE:
AHCO ON THE ROAD
 by Soyeon Kim 


BEST STUDENT NARRATIVE:
BY MY HAND 
by Christian Vermazen 



BEST STUDENT SHORT:
GAMES WE PLAYED 
by Brett Rogstad 

Download
Program
2013 Winners

JUDGES CHOICE:
​​
EXTRAORDINARY ORD
By Eric Palmer



BEST DOCUMENTARY:
THE FIGHT FOR WATER
By Juan Oseguera



BEST FEATURE NARRATIVE:
SUITE 101
By Gabriel Avina



BEST SHORT NARRATIVE:
A PERFECT DAY
By Adam Rubin


BEST STUDENT NARRATIVE:
ONE HUNDRED GRAMS
By Bareun Jo



BEST STUDENT SHORT:
THE 5 RULES TO BEING AN IMAGINARY FRIEND
By Zack Shada
 
Download
Program
2012 Winners

JUDGES CHOICE:
​​
 SPIRIT OF THE PONY EXPRESS
by C.J. LongHammer


BEST DOCUMENTARY:
ERROLL GARNER - NO ONE CAN HEAR YOU READ
by Atticus Brady

BEST FEATURE NARRATIVE:
GEORGE BIDDLE, CPA
by Nick Walker 



BEST SHORT NARRATIVE:
SPAGHETTI FOR TWO
by Matthias Rosenberger

BEST STUDENT NARRATIVE:
RECLAMATION
by Dave Lehleitner 



BEST STUDENT SHORT:
MEMORIES
by Dennis Knickel 


AUDIENCE AWARD:
HORSE SOLDIERS OF 9/11
by Alex Quade



Download
Program